Podcast 8:10.

  • 43 min

    Mistrzowie Słowa: Jak Michał Nogaś szukał Alice Munro, która zniknęła po Noblu

    Ciepła, ale ironiczna. Tak mówią ci, którzy poznali kanadyjską pisarkę. Mówią o niej też, że jest "mistrzynią opowiadania". Zgadzam się ze zdaniem amerykańskiej pisarki Cynthii Ozick, która nazwała ją "nowym wcieleniem Czechowa". A o wywiadzie z Alice Munro marzyłem od lat. W weekendowym wydaniu 8:10 przypominamy odcinek podcastu ?Mistrzowie Słowa?, w którym Piotr Głowacki czyta tekst Michała Nogasia "Zbyt wiele szczęścia". Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 26 min

    Jutronauci: Czy seniorzy dadzą inteligentnym głośnikom drugą młodość?

    Inteligentne głośniki miały zmienić naszą relację z technologią. Jednak dziś trudno oprzeć się wrażeniu, że pozostają niespełnioną obietnicą. Odsetek domów wyposażonych w takie gadżety jest wciąż niewielki i większość z nas nie ma zwyczaju rozmawiania z nimi. Jednak jest grupa społeczna, dla której rozmawianie z komputerem, telefonem czy głośnikiem jest znacznie bardziej naturalne niż stukanie w klawisze. To seniorzy. Jakie potrzeby mogą zaspokoić dzięki interfesjom głosowym i jakie problemy rozwiązać? Vadim Makarenko z firmy Statista rozmawia o tym z Jarosławem Kowalskim z Ośrodka Przetwarzania Informacji Państwowego Instytutu Badawczego. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci

  • 20 min

    Min. Zalewski: Każde słowo sędziego Szmydta to słowo FSB

    Arkadiusz Gruszczyński, dziennikarz "Wyborczej", rozmawia z wiceministrem obrony narodowej Pawłem Zalewskim o sprawie Tomasza Szmydta. Były sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego zbiegł na Białoruś i poprosił tam o azyl polityczny. Dlaczego akurat w tym momencie? W jakim stanie są polskie służby? Do jakich dokumentów miał dostęp Tomasz Szmydt? Czy będą badane wpływy Rosji w Polsce? W jaki sposób powinniśmy z nimi walczyć? I jak działać w kwestii ochrony naszej wschodniej granicy? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 31 min

    Unia Europejska stawia na obronność. Ale w jaki sposób?

    Wiele osób może o tym nie wiedzieć, ale Unia Europejska ma doświadczenie w uruchamianiu operacji wojskowych pod swoją flagą, operacji wielonarodowych. To nie jest dla Unii nic nowego. Mówi o tym gość Bartosza T. Wielińskiego, dr Marcin Terlikowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, który zajmuje się obronnością Unii Europejskiej. Rozmawiają o możliwości powrotu powszechnego poboru do wojska, o tym, co oznacza 100 miliardów euro na obronność, o których mówił Donald Tusk i o tym, dlaczego nadchodząca kadencja instytucji UE będzie przełomowa. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 26 min

    Duży Format: Onanizm polski. Mariusz Szczygieł sprawdza, czy Polacy się masturbują

    Z okazji 35. urodzin "Wyborczej" wracamy do naszych głośnych reportaży, które poruszyły czytelników. W ostatnim odcinku cyklu Duży Format: Powroty Aleksandra Zbroja zaprasza na rozmowę z Mariuszem Szczygłem o jego reportażu sprzed 31 lat "Onanizm polski" (https://wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,30919203,onanizm-polski.html).

  • 27 min

    Duży Format: Historia doktor Lindy - internistki udającej psychiatrkę

    Z okazji 35. urodzin "Wyborczej" wracamy do naszych głośnych reportaży, które poruszyły czytelników. W dzisiejszym odcinku Katarzyna Surmiak-Domańska opowiada o doktor Lindzie - bohaterce reportażu "Cała doktor Linda! Na tropie fałszywej psychiatry" (https://wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,12701890,cala-doktor-linda-cz-ii.html). Na podcast zaprasza Aleksandra Zbroja.

  • 25 min

    Duży Format: Sylwek nigdy nie wziął żadnej pożyczki, dług odziedziczył na 18. urodziny

    Z okazji 35. urodzin "Wyborczej" wracamy do naszych głośnych reportaży, które poruszyły czytelników. Dziś Rafał Grądzki przypomina sprawę Sylwestra Panka - bohatera reportażu opublikowanego w 2019 roku "Kiedyś miałem dziewczynę. Ale gdybym się z nią związał, zostałaby współdłużniczką. To nie jej garb. Wybrałem samotność" (https://wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,25181901,kiedys-mialem-dziewczyne-ale-gdybym-sie-z-nia-zwiazal.html). Jak dalej potoczyły się losy Sylwka? Na podcast zaprasza Aleksandra Zbroja.

  • 23 min

    Duży Format: Egzorcyzmy trwały 2 lata. Gdy nie chciała się modlić, ciotka głodziła i zamykała Irenę

    Z okazji 35. urodzin "Wyborczej" wracamy do naszych głośnych reportaży, które poruszyły czytelników. Dziś Marcin Wójcik wraca do bohaterki reportażu "'Fajne cycki, niezła dupa'. Jak ksiądz egzorcysta zgotował piekło nastolatce" (https://wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,22886271,fajne-cycki-niezla-dupa-jak-ksiadz-egzorcysta-zgotowal.html). Po publikacji prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie wykorzystania Ireny, ale powołując biegłą związaną z Radiem Maryja. Na podcast zaprasza Aleksandra Zbroja.

  • 37 min

    "I tak to się toczy" - Adam Michnik na 35. urodziny "Gazety Wyborczej"

    Dokładnie 35 lat temu ukazało się pierwsze wydanie "Gazety Wyborczej". Z tej okazji zapraszamy na podcast specjalny, w którym Bartosz Wieliński rozmawia z redaktorem naczelnym "Gazety Wyborczej" Adamem Michnikiem.

  • 18 min

    Ostatnie tak łatwe matury z polskiego. Co czeka maturzystów w przyszłym roku?

    Dziś rozpoczynają się matury, które potrwają do 24 maja. Przystąpi do nich ponad ćwierć miliona uczniów. O tym, co ich czeka Karolina Słowik rozmawia z Katarzyną Włodkowską, polonistką z Piły, i Magdaleną Warchalą-Kopeć, dziennikarką katowickiej ?Wyborczej?. A mama jednej z uczennic Szkoły w Chmurze relacjonuje jak tegoroczną maturę będą pisać absolwenci z Katowic, którzy na egzamin musieli przyjechać do Warszawy. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 30 min

    Co o generacji Z mówią nagłówki gazet

    Katarzyna Bielecka i Maria Korcz, dziennikarki serwisu Wyborcza.biz, jako przedstawicielki pokolenia Z rozmawiają o pokoleniowych stereotypach z przedstawicielem milenialsów - redakcyjnym kolegą Dominikiem Łowickim. Zapraszają na "genzetowe bingo". Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 24 min

    Mistrzowie Słowa: Dancewicz czyta tekst Radłowskiej "Jestemże szczęśliwą?"

    Przyjaciółki? Kochanki? Dwie najbliższe sobie osoby na świecie - to pewne. Dulębiankę i Konopnicką połączyły pasje, poglądy i kłopoty finansowe - w tym wydaniu podcastu "Mistrzowie Słowa" Renata Dancewicz czyta tekst Renaty Radłowskiej. "Mistrzowie Słowa" to podcast, w którym mistrzowie sceny czytają mistrzów pióra.

  • 61 min

    Patryk Różycki: Chcę uciec od fantazji o ludziach ze wsi

    Jak opowiadać o relacjach rodzinnych? Co można uznać za wstydliwe? Jakie tabu kryje się w polskich rodzinach? Czy jest w nich miejsce na czułość? Dlaczego polscy twórcy zazwyczaj demonizują wieś? Agnieszka Jucewicz, dziennikarka "Gazety Wyborczej", rozmawia z Patrykiem Różyckim, malarzem, performerem, podcasterem, nominowanym do Paszportu "Polityki" w kategorii sztuki wizualne. _ Wszystkim, którzy chcą obejrzeć prace Patryka Różyckiego polecamy odwiedzić jego instagram, na którym publikuje wszystkie informacje dotyczące dat i miejsc, w których będą one wystawione

  • 17 min

    Pokolenie Sephora zawitało już do Polski

    Dominik Łowicki rozmawia z Marią Korcz, dziennikarką serwisu Wyborcza.biz, autorką artykułu "Dziewięciolatka nakłada korektor, maluje rzęsy, podkreśla policzki. Film na Facebooku ogląda 150 tys. osób" (https://wyborcza.biz/biznes/7,147743,30882970,9-latki-nagrywaja-jak-robia-sobie-makijaz-i-prosza-mamo.html). Co to jest pokolenie Sephora? Dlaczego to zjawisko jest tak niebezpieczne? Jak szybko można zidentyfikować osobę w sieci? W jakim przeciętnie wieku dzieci otrzymują swoją pierwszą komórkę? I czy wprowadzenie zakazu używania telefonów komórkowych w szkołach ma sens? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 35 min

    Katarzyna Zajączkowska: Ubrania ? tanie i śmiertelnie niebezpieczne

    Maria Korcz i Katarzyna Bielecka, dziennikarki serwisu Wyborcza.biz, rozmawiają z Katarzyną Zajączkowską, projektantką i wykładowczynią zrównoważonej mody, autorką książki i podcastu "Odpowiedzialna moda". Czym jest fast fashion? Czy uprawnione jest stwierdzenie, że opiera się na współczesnym niewolnictwie? Jak wpływa nie tylko na środowisko, ale też bezpośrednio na nasze zdrowie? I co jako konsumenci możemy zrobić, by się chronić przed jej zgubnymi konsekwencjami? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

Inne podcasty